UA | RU

Отек ног и как его устранить

Июль 8, 2024

Згідно зі статистикою, набряки ніг часто виникають у вагітних жінок та літніх людей старше 65 років. Набряки гомілок виникають через накопичення рідини або запалення в тканинах, травми або на фоні захворювання.

Що таке набряк ніг, та як він виглядає?

У нормі обмін рідини в організмі регулюється балансом між капілярним фільтраційним тиском, осмотичним тиском крові та лімфатичною системою, яка видаляє надлишкову рідину з тканин і повертає її у кровотік. Набряк – патологічний стан, який виникає при порушенні балансу між фільтрацією і всмоктуванням рідини в капілярах, та порушеннях у функціонуванні лімфатичної системи.

Набряк ніг проявляється збільшенням об’єму тканин, особливо в області гомілок, щиколоток та ступнів. Шкіра може виглядати блідою або червоною, натягнутою та блискучою, а при натисканні на набряклі ділянки може з’являтися ямка, яка повільно зникає. При сильних набряках ніг може бути важко ходити, людина не може довго стояти через біль і відчуття стиснення в області ступнів, виникають проблеми з вибором взуття.

Якщо ноги набрякли біля кісточки, ступні або щиколотки, необхідна консультація терапевта. Лікар проаналізує симптоми, збере анамнез, проведе фізичний огляд і призначить лабораторні аналізи або інструментальні дослідження для визначення причини одностороннього або двостороннього набряку ніг. За результатами обстеження лікар підбере засоби для лікування та усунення даної проблеми.

Чому набрякають ноги?

При тривалому стоянні або сидінні, особливо в не зручній позі створюється додатковий тиск на вени нижніх кінцівок, ускладнюючи повернення крові до серця. В результаті кров застоюється, що призводить до припухлості в ногах, це доволі помітно у літніх людей. Інші причини набряклості ніг включають:

 • захворювання та патології сердца
 • захворювання печінки та системи травлення
 • надмірна вага та ожиріння
 • малорухомий спосіб життя
 • травми суглобів на ногах
 • захворювання щитовидної залози
 • підвищений тиск

Одна з причин це лімфедема – захворювання, яке виникає через порушення відтоку лімфи, що призводить до її накопичення в тканинах кінцівок, що призводить до їх збільшення. Ноги також набрякають через тривалий та безконтрольний прийом ліків від високого кров’яного тиску, цукрового діабету, хіміотерапії, антидепресантів, навіть знеболювальних

Також набряк ніг може бути результатом надмірного вживання солі, яке призводить до затримки рідини в організмі шляхом збільшення осмотичного тиску. Сіль є невід’ємною частиною харчування, але треба враховувати що саме вона затримує рідину, результатом чого стає набряк. Що можливо помітити якщо з вечора з’їсти солоні огірки, або солону рибу то з ранку все тіло буде набряклим.

Варикоз – набряки можуть виникати через порушений кровотік в пошкоджених венах та сосудах, що призводить до скупчення крові і рідини в тканинах ніг. До набряків як у чоловіків так і у жінок можуть призводити алергічні реакції, та пошкодження тканин від опіків, або переломів.

У жінок також одним з факторів є гормональні порушення які можуть призвести до набряків через затримку рідини в організмі, що виникає через зміни у функціонуванні нирок та осмотичному тиску. Тому набряк однієї ноги може виникнути під час менструації, вагітності або при прийомі гормональних препаратів. Особливо треба звертати увагу на цю проблему в період вагітності, та прийому ліків, адже в цей період організм не завжди встигає адаптуватися до змін.

Лімфа з низу в вверх тече завдяки скороченням м’язів, які діють як насоси. Лімфатичний набряк ніг виникає через порушення та засори в лімфатичній системі, яка не може ефективно видаляти зайву рідину з тканин. Це може статися через хірургічні втручання, інфекції, травми або вроджені патології лімфатичної системи, також через відсутність фізичної активності, та надлишкову вагу.

Як позбутися набряків в домашніх умовах

Зняти набряк ніг, викликаний патологіями та захворюваннями (наприклад, печінки, нирок, щитоподібної залози), в домашніх умовах можливо за допомогою ліків призначених лікарем. Також радимо не зловживати народною медициною та самолікуванням, по перше настоянки, розтирки, компреси та інші засоби діють тільки на верхні шари шкіри, і можуть зазвичай зменшити симптому а не усунути саму причину, по друге самолікування може погіршити стан ніг.

Але досить швидко в домашніх умовах можливо усунути набряк викликаний довгим стоянням або сидінням в незручній позі, довгою ходьбою на підборах або ходьбою з надмірною вагою. Ось декілька порад які досить швидко зможуть зменшити набряк та дискомфорт ніг.

 1. Підняття ніг: Лягайте та підніміть ноги вгору, краще це робити поруч зі стіною або біля бильця кроваті або дивану, в такому положенні знаходьтеся 15-30 хвилин. Це покращить відтік крові та зменшить набряк.
 2. Контрастні ванни: Занурюйте ноги по черзі в холодну, а потім в горячу воду. Таку процедуру треба повторювати 7-10 разів. В горячій воді треба перебувати 2-3 хвилини, а потім до 1 хвилини в холодній. Завдяки такій процедурі значно покращиться робота кровообігу та лімфи не тільки в ногах, а в усьому тілі.
 3. Масаж: Використовуйте легкі кругові рухи від стоп до колін. Важливо щоб рухи були саме з низу в верх, таким чином ви допоможете відігнати зайву рідину. Щоб рухи були більш легкими та приємними використовуйте масажну олію або крем.
 4. Компресійна білизна, носки, панчохи: Така білизна зменшить набряк на протязі дня, та покращить циркуляцію крові та лімфи
 5. Фізичні вправи та активність: Збільшення м’язової тканини, прогулянки, розтягування, йога можуть значно поліпшити стан ваших ніг, а також зменшити та взагалі прибрати набряки.
 6. Зменшення солі, та солоної їжі: Намагайтеся не вживати солоні продукти, консервацію, рибу, та взагалі сіль в їжі, якщо ви маєте набряки на ногах. Сіль дуже сильно затримує рідину в тілі.
 7. Споживайте воду: Вживайте достатню кількість води (1.5-2 літра на день), щоб запобігти зневодненню, яке може спричинити набряки. Дуже важливо пити саме воду, а не напої особливо газовані, та з великим вмістом цукру.
 8. Взуття: Взувайте зручне взуття, без підборів, щоб нога в ньому дихала та не пітніла, та щоб її не здавлювало на протязі дня
 9. Прохолодні компреси: Прикладіть холодний компрес на 15-20 хвилин до набряклих ділянок, це допоможе зменшити дискомфорт, та усуне первісні симптоми.

Якщо набряки не зникають або супроводжуються болем, почервонінням чи іншими серйозними симптомами, слід звернутися до лікаря для подальшого обстеження, та призначення лікування.

Як зняти набряк ніг при серцевій недостатності?

Такі набряки виникають через нездатність серцевого м’яза перекачувати кров з достатньою силою та швидкістю, що призводить до застою крові у венах та підвищення тиску в капілярах. Також це призводить до накопичення рідини в оточуючих тканинах особливо це помітно саме у ногах. Для зменшення набряків при серцевій недостатності рекомендується:

 • Підняття ніг вище рівня серця, щоб поліпшити відтік крові, та полегшити роботу серця
 • Компресійний трикотаж та білизна: Завдяки компресійному одягу полегшується робота лімфатичної та кровоносної системи
 • Зменшуйте кількість солі в їжі.
 • Діуретики, прогрівання в сауні або фіто бочці. Це допоможе виводити зайву рідину природнім шляхом.

Як зняти набряк ніг у літніх людей?

Порушення роботи серця та нирок, а також проблеми з венозною системою, у літніх людей призводять до набряку. Ми пропонуємо наступні кроки які поліпшать стан літньої людини та її ніг:

 • Метод R.I.C.E. (відпочинок, лід, компресія, підняття): Відпочивайте, прикладайте лід, використовуйте компресійні панчохи та за можливості піднімайте ноги вище рівня серця, або підкладайте щось у ліжко щоб ноги знаходились трохи вище за все тіло.
 • Достатнє споживання рідини, слідкуйте за тим скільки на день споживаєте води. Кава, чай, напої не враховуються – тільки вода
 • Регулярна фізична активність. Навіть літнім людям потрібно рухатися щоб зберігати здоров’я, тому прогулянки та деякі фізичні вправи не будуть зайвими будь коли.
 • Мазі та бальзами від набряків. Використовуйте мазі з охолоджуючим та протизапальним ефектом, також можливо робити компреси з такими мазями, але бажано отримати консультацію спеціаліста.
 • Регулярні масажі для покращення лімфо та кровообігу, такі як лимфодренажный массаж або загальний масаж всього тіла

Як зняти набряк ніг при вагітності?

Набряки під час вагітності часто викликані збільшенням об’єму крові та рідини в організмі, а також тиском матки на вени в області таза та ніг, та додатковим навантаженням на ноги. Для зменшення набряків під час вагітності дотримуйтесь певних правил та порад:

 • Уникайте надмірного споживання солоної їжі як би вам цього не хотілося.
 • Не бажано вживати багато кави та напоїв з вмістом кофеїну.
 • Випивайте на добу достатню кількість води, враховуючі додаткову вагу
 • Уникайте обтягуючого та не зручного одягу та взуття, тим паче взуття на підборах
 • Намагайтесь достатньо часу проводити на свіжому повітрі, ходіть пішки
 • Ходіть на масажі, але легкі та релаксуючі, особливо нижніх кінцівок, массаж стоп палочками
 • Вдягайте компресійні панчохи це дозволить зменшити набряк.
 • Під час відпочинку підкладайте щось під ноги, щоб вони були трохи вище зі інші частини тіла.

Поради з харчування

Включіть у раціон продукти з високим вмістом калію, картопля, різноманітні бобові, шпинат, буряк, морква, лосось, гранат, апельсини та маракуйю. Та намагайтеся менше їсти консервації де є велика кількість солі. Це допоможе зменшити набряки під час вагітності, та покращить самопочуття.

Підпишіться на наш телеграм канал: https://t.me/uavoicegpts.

Чи можна уникнути набрякам ніг?

Набряк ніг можливо запобігти, якщо дотримуватися певних правил та порад:

 1. Регулярна фізична активність та навантаження: Займайтеся кардіо активними видами спорту, або хоча виконуйте правило не менше 10000 кроків на день.
 2. Спробуйте уникати тривалого положення в одній позі, особливо це стосується водіїв та офісних працівників, міняйте положення, зупиняйтесь та робіть не величку розминку.
 3. Вживайте не менше 1,5 літри води на день, хоча цей показник може змінюватиь в залежності від вашої ваги та клімату.
 4. Збалансоване харчування, з овочами та м’ясом, без переїдань та великої кількості хліба, уникайте фаст-фудів та газованих напоїв
 5. Уникайте продуктів з великим вмістом консервантів, цукру та солі, за можливості спожвайте свіжі продукти

Дотримуючись цих рекомендацій, можна значно зменшити ризик появи набряків ніг та підтримувати здоров’я і комфорт у повсякденному житті довгі роки.

А якщо ви вже маєте набряки на ногах і вам необхідний якісний, професійний масаж в Одесі та Харкові, то наші майстри з радістю вам допоможуть.

Поделиться:

Читайте также

что такое релакс массаж
Новости

Что такое релакс массаж

Релакс массаж – обобщенное название определенных видов массажа Релакс массаж – это один из самых распространенных видов массажа, основная

Подробнее »